NRKI – registr, který sleduje i právnické osoby

NRKI je další zkratka se kterou se nejspíš setkáte při podávání žádosti o půjčku. Pokud přesně nevíte, co NRKI znamená, přečtěte si následující článek.

Každá banka při podání žádosti o půjčku prochází určité registry, díky kterým zjišťuje bonitu, platební morálku a další informace o žadateli. Objeví-li záznam v některém z těchto registrů, je většina žádostí zamítnuta. Jeden z takových registrů nese zkrácený název NRKI. Pojďme se tedy blíže podívat, co se pod touto zkratkou vůbec skrývá.

V případě NRKI se jedná o Nebankovní registr klientských informací. Tento registr, stejně jako BRKI provozuje zájmové sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. Ptáte se, jaký je mezi těmito rozdíl? BRKI sleduje čistě a pouze fyzické osoby, zatímco NRKI může navíc sledovat i osoby právnické.

Inspirace:  VATAonline – půjčka do výplaty

Jaké informace má NRKI o vaší společnosti?

NRKI sleduje tyto informace:

  • osobní identifikační údaje o právnické nebo fyzické osobě (jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo i adresu),
  • počet uzavřených úvěrových smluv,
  • výše jednotlivých úvěrů i splátek,
  • vaši platební morálku, tedy historie splácení všech finančních závazků,
  • počet podaných žádosti o úvěr.

Musíme podotknout, že bankovní i nebankovní registr si informace vzájemně vyměňují, ovšem pouze na základě vašeho souhlasu, který udělíte v rámci podpisu úvěrové smlouvy.  Většina bank i dalších finančních institucí má však tuto podmínku uvedenou jako povinnou součást ve smlouvě či všeobecných obchodních podmínkách. V praxi to tedy znamená, že pokud chcete úvěr, souhlasíte i s poskytnutím svých informací třetím stranám.

Inspirace:  Zaplo.cz půjčka uspokojí vaše potřeby

Chcete půjčku a máte záznam v registru?

Finance na podnikání můžete chtít z nejrůznějších důvodů. Ať už přemýšlíte, jak se zbavit exekuce, potřebujete peníze na nákup nového stroje či splnit závazek vůči státu, se zápisem v registru to nebude zrovna jednoduché. Bankovní sektor vám totiž vaši žádost o půjčku nejspíš zamítne. V tomto případě doporučujeme volit řešení v podobě nebankovní půjčky. Například společnost NOVA leasing, a.s. totiž do registrů nenahlíží a finance vám poskytne na základě posouzení vaší reálné situace spolu se zajištěním movitým majetkem.

stevepb / Pixabay