V čem se mohou vyplatit aukce z exekuce?

Pokud někdo dluží peníze a nemá se dobrovolně ke splácení, je často jediná možnost, jak z něho dané peníze dostat. Tou možností není nikdo jiný, než exekutor. Tedy člověk, který má hned několik možností, jak může peníze z dlužníka získat. Mezi nejčastější patří:

Velmi častá je ale i poslední možnost, a tou je samozřejmě i zabavení majetku. Ten je následně prodáván a z daných peněz jsou uspokojeny pohledávky věřitelů. Samotný prodej je přitom velmi jednoduchý – jedná se o dražby. A pro mnohé mohou být tyto aukce z exekuce možností, jak nakoupit řadu věcí velmi levně.

Za kolik se prodává?

To nejzajímavější, co je samozřejmě s těmito aukcemi přímo spjato, to jsou ceny, za které můžeme konkrétní zboží pořídit. V tomto ohledu totiž platí, že vyvolávací ceny jsou obvykle na polovičních hodnotách, což vede k možnosti koupě opravdu výhodné. Pokud se navíc v rámci prvního kola věc neprodá, může následovat i další aukce, ve které je vyvolávací cena ještě výrazně snížena, a to až na třetinu. Kam se samozřejmě cena dostane ve finále, to už záleží hlavně na lidech účastnících se dražby, jelikož to nelze ovlivnit. Mnohdy ale platí, že vydražené ceny jsou nižší než ty, za kolik bychom zboží koupili třeba v bazarech. A tím se aukce z exekuce zkrátka vyplatí každému.

Inspirace:  Využívá Cetelem registr dlužníků?

Co vše mohou aukce z exekuce nabídnout?

Druhým pozitivem je rozhodně to, že není problém koupit si skutečně cokoliv. Kromě konkrétních osobních věcí totiž může exekutor zabavit opravdu vše, co je v dané domácnosti. Může to být třeba elektronika, stejně jako to můžou být mobilní telefony, domácí spotřebiče, ale třeba také auta nebo jiné dopravní prostředky. Díky tomu si lze prostřednictvím této možnosti poměrně snadno vybavit domácnost za zlomek původních cen. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že se jedná o zboží použití. I když jsou dlužníci, u kterých bylo zabaveno i zboží nové – týká se to hlavně podnikatelů, kteří s daným zbožím obchodovali v rámci své podnikatelské činnosti.

Inspirace:  Co nabídne Servis24 přihlášení na účet?

Zboží bez záruky

Pokud je něco poměrně velkým negativem této možnosti, potom je to určitě informace o tom, že zboží, které získáte, není spojeno s žádnou záruční lhůtou. Zkrátka se prodává tak, jak je aktuálně k dispozici, bez možnosti jakékoliv výměny, záruky, nebo vrácení peněz. Je možné si však zboží před dražbou prohlédnout a tak alespoň lehce odhadnout a zjistit jeho technický stav. Přesto se ale mohou objevit problémy.

Kde dražby hledat?

Výhody, ale i případné nevýhody tedy již známe. A tak je dobré říci také to, kde dané aukce hledat. Nejznámějším webem je v tomto směru určitě portaldrazeb.cz. A co ten sám o sobě říká? Konkrétně toto: „Portál dražeb, provozovaný Exekutorskou komorou ČR, eviduje dražby nemovitostí, movitých věcí a podniků prováděné soudními exekutory podle z.č. 120/2001Sb., (exekučního řádu).“

Aukce z exekuce
techzia / Pixabay